Tour de Brdy

Můj poslední letošní závodní víkend byl završen v Brdech na zámku Zbiroh, kde AC Sparta – Cycling pořádala krásný závod ve vojenském prostoru. Jednalo se o kratší maratón 103km s profilem stále nahoru a dolů, na asfaltu horší kvality a vloženým 1km šotolinovým úsekem ke konci závodu. Po sobotních bramborách na UAC – ovských Halounech, kde mě jako loni, opět chybou posunuly ve výsledcích o pár stupínků níž, jsem se těšil na Brdy a závodění z profíkama. Na startu se setkala elitní formace Sparty, drahařů z Dukly, Veloservis, dále profesionální bikeři a nějací Příbramáci. Kategorie byly netradičně podle hmotnosti, takže jsem byl rázem se svými 67kg v té elitní.

Na start jsem dorazil s rodinkou, neboť se to konalo v překrásném prostředí zámku Zbiroh. Škoda že závody dětí byly až od 6 let, přesto na startu nechyběla ani „Lucinka“ se svým „Tichonovovem“ (někteří znají).
Před jedenáctou jsme se zařadili s Láďou na startovní rošt a pak se vyjelo. Tentokrát jsem zvolil dole krátké až na návlek na mém modrém kolenu, kam se mi rozlil koňar z firemního fotbálku. A udělal jsem dobře, i přes nižší teplotu mě bylo akorát a netavil jsem se jako v sobotu na Halounech.
Začátek probíhal s občasnými úniky a i v pelotonu na rovinkách nebyl čas na nějaký odpočinek. V nejprudším stoupání na trati nám poodskočilo asi 10 jezdců. Docela jsem si dával a jel jsem ve skupině s Vitáčkem, Košem a dalšími známými tvářemi. K mému podivu jsme elitářemi nabité čelo sjeli už v posledním stoupání před bufetem na polovině trati. A nebylo to zadarmo – v polovině závodu jsem byl docela na kaši.

S čelem jsme potom absolovovali malý okruh v polovině závodu, který se jel v poklidu a tak jsem se snažil zregenerovat a něco sníst. Dále jsme minuli opět bufet a začli jsme se vracet zpět. Čekal jsem kdy odpadnu, ale v prvním stoupání na zpáteční cestě to ještě bylo dobrý.

Problém byl opět na druhém kopci (cca 72km), kde mě tak zatuhly nohy, že jsem si musel vystoupit z tempa i sjíždějící skupinky (2 sparťani + Vitáček). Škoda. Jel jsem si v lese dál osamocen, ale za chvíli jsme valili ve dvou. Dojel mě někdo z Veloservisu. Potom nás sjel nějaký sparťan, ale to už jsme vyjížděli z Brd směrem ke Kařezu. Zde nás sjela asi 4-členná skupinka a dál jsme asi v 8 najeli na šotolinový úsek. Dokonale prošitý z předchozího kolotoče nezachytávám nástup spolu s dalšímy kusy těsně za šotolinou a naše skupina se drobí. S jedním se to snažíme sjíždět, ale marně a tak se alespoň vzdalujem od těch za námi. Před cílovým kopcem ode mě odpadá, před sebou nikoho nevidím a tak si hlídám jen odstup a bez spurtu projíždím cílem. Dokonale na šrot, sotva stojím. Super závěr sezóny.
Závod vyhrál biker Cink, před Kadlecem z Dukly a Hudečkem. Já jsem skončil na 18. místě a dokonce pár eliťáků za mnou. Láďa taky zajel výborně.
Zázemí bylo skvělé a jídlo snad ještě lepší – výběr ze tří druhů s polévkou v zámecké restauraci. Na závěr vyhlášení a bohatá tombola, bohužel ani tady to nevyšlo. Celkově výborný a skvěle organizovaný závod v krásném zámeckém prostředí. Díky.