Stříbrný únik v Terezíně

Sobotní odpoledne 10.7. letos patřilo Terezínskému závodu „Za pěnivou důvou“. Jednalo se o závod na trati 73km s dvěma kopci cca. na 25km. Předpokládal jsem, že se to sice možná lehce roztrhne, ale na zbývajících cca. 50 rovinnatých kilometrech určitě opět sjede. A tak jsem si říkal, to bude spíš pro vyložené spurtéry – navíc dojezd je na rovině! Na startu jsme se sešli s Mišákem a Mildou, kteří jeli krátkou trať (37km). Ve stínu 34 stupňů a tak volím dvě velké flašky a do kapsy ještě vodu na polévání – už, aby bylo nějak rozumně.
     Na startu dlouhé se sešlo skoro 130 účastníků a bylo tam i pár obávaných borců a tak bylo o zábavu postaráno. Start byl letmý cca. na 10km za železničním přejezdem. Možná jsem v tu dobu konal malou potřebu, ale vůbec jsem ho nezaregistroval. Když jsem se vrátil do balíku, tak nějak se už jelo. První kopec se jel v tom horku dost ostře a vůbec mě to netáhlo. Nad kopcem se to opět poskládalo a jelo se dál. Přišel druhý kopec. V polovině za to vzal Malina, ale přidal se k němu jen jeden. Říkám si, ten zbytek po rovině to ve dvou neudrží a tak jedu dál bez nástupu ostré konstantní tempo. A najednou se stalo to co jsem vůbec nepředpokládal. Nahoře spolu s dalšími je sjíždíme a jsme tam v šesti.
     Musím říct, že pro další vývoj závodu samá vybraná společnost – dobří tahouni. Naše skupina má ovšem ještě jednu výhodu – schopnost se velmi rychle dohodnout. A tak nějak okamžitě se točíme v šesti a máme to dobře zorganizované. No až na pár incidentů. Ale hlavně se jede a to furt nad 40km/h. Pořád tomu nemůžu věřit, že to dovezeme, když před námi je cca. 45km do cíle. Jedeme a stále se relativně spravedlivě točíme. Tepovka mi nějak nechce klesnout pod 165 a na špici mám občas i přes 180. Zdá se mě, že to nemůžu
do cíle vydržet, ale již po druhé se dnes mýlím. Možná je to kvůli tomu horku. Moc se neohlížíme a stále frčíme.
      Dva menší nástupy přišli cca. 10km před cílem, jeden z nich na
kostkách na náměstí v Roudnici. Nikdo neodjel a já začínám věřit, že to dovezem. Jak tak počítám, nikdonebude ve své kategorii hůře jak druhý. Jsou tu dva lidi z A (20-29), dva z B (30-39let) a dva z C (40-49let). Prijíždíme už do Terezína, já standartně již pár kilometrů nemám co pít, ale to už teď nevadí. Čekám spurt o trochu dříve, je to rovinka na náměstí, ale 1km před páskou stále nic. Dal jsem si závazek, nezačnu tentokrát jako první. A najednou za to bere přímo ze špice trochu netakticky Pelant a trochu nám poodjíždí. Vitáček, Jeřábek a Malina mě předjíždí a já se řadím za ně. Jednoho skáču těsně před páskou a tak nakonec jsem spokojen s celkovým 4. místem a druhým v mé kategorii. Byl to závod, kde o příjemná překvapení nebyla nouze. Mišák dojel na krátké na celkově 5. místě.

Dlouhá trať 74km:
1. Jeřábek, EXE-Eltech team 1:55,35