Senzační výsledky na Mistrovství Evropy

V týdnu 10. – 14. 8. 2015 jsem se Zuzka a já zúčastnily Mistrovství Evropy v horské cyklistice v Grazu. Samozřejmě jsme měly týmy, takže nás tam bylo mnohem více. Každý den se jel jeden závod. 


První den se jela časovka týmů (každý tým tvoří tři děti). Startovalo se po půl minutě. Odstartovalo se do kopečka, ale potom už se jelo jenom z kopce a po rovině. Těsně před cílem byl šnek, to znamená točení velkých kruhů v jednom směru a uprostřed  se otočit a točení v druhém směru. A cílová rovinka. Po startu mě nechali kluci jet první, ale na kopci mě předjeli a já se nechala táhnout. Nakonec jsme měli 16-tý nejlepší čas a Zuzčin tým skončil na 37. místě ze 47 týmů. Podle tohoto pořadí se druhý den rozřazovaly boxy v depu.
Druhý den se jela týmová štafeta. Jelo se jedno crosscountry kolo. První z mého týmu jel Oskar. Přijel na 9. místě a předal štafetu mě. Vyjela jsem kopec a předjeli mě dva kluci a jedna holka. Jenže se vjelo do singletracku a tam se rozdvojila trasa. Když se zase spojila, zjistila jsem, že je přede mnou jenom jeden kluk. Potom jsme jeli zase do kopce. Nahoře bylo občerstvovací depo. A teď kousek dolů a zase nahoru. Následuje sjezd dolů až skoro k cíli (bohužel mi tady spadl řetěz). Po sjezdu tu je ještě jeden výjezd. Profrčím kolem cíle, objedu louku a předávám štafetu Tomášovi. Nakonec jsme zkončili na 7. místě. Zuzčin tým na 19. místě.
Třetí den se jel smíšený závod techniky a stíhačky. Technika znamená různé přeskoky překážek, přejíždění klád a přenášení lahví. Stíhačka znamená dojíždění ztraceného času, podle ztracených bodů na technice. Jeden ztracený bod je roven 15 vteřinám. Jela se dvě crosscountry kola. Já jsem v technice ztratila 5 bodů a Zuzka 12 bodů. První holky ztratily 2 body, takže jsem startovala 45 sekund za prvníma dvěma holkama ve skupině na 9.-14. místě. V mojí rozjížďce jelo dalších šest závodnic. Hned v prvním kopci jsme dojely šestičlenou skupinku před námi a já se probojovala do předních pozic této velké skupiny. Na kopci jsem byla kolem 4. místa ze skupiny. Ve sjezdu jsem se držela, jenže v posledním brdku mi spadl řetěz. Propadla jsem se tím na 10 pozici. Na nic jsem nečekala a během druhého kole jsem to dojela zpátky až na 4. místo. Zuzka zajela krásné 18. místo.
Čtvrtý den se jel mini maraton. Na začátku se jelo 2km po rovině po asfaltu. Tam jsem se držela kolem 10. místa. Když jsme přijely na šotolinový výjezd, jedna holka shodila malou skupinku, do které jsem se bohužel připletla i já. Hned jsem to ale dojela a připojila se ke skupince šesti holek, které se potom odpojily od zbytku startovního pole. Úplně nahoře jsem se snažila o únik, ale neuspěla jsem, a protože to pak bylo už jenom z kopce a tam mě předjely čtyři holky, takže jsem dojela na 5. místě a Zuzka byla na 10. místě. A jelikož se vyhlašuje každý den do prvních desíti, tak jsme dvě na stupních.
Pátý den se jel závod klasického crosscountry, co se jezdí u nás. Start se mi moc nepovedl, a tak jsem jela kopec až kolem 15 pozice. Rychle jsem se prokousávala kupředu, takže jsem cílem první kola projížděla kolem 9. místa. Během kopce jsem se dostala na 4. místo a ve sjezdu jsem se držela holky na 3. místě. U dolního depa jsem jí předjela a dojela si druhou, se kterou jsem dojela až na cílovou pásku. Jenže jsem už neměla tolik sil jí přespurtovat, takže jsem nakonec skončila třetí. První opravdová bedna v etapě na ME ! Zuzka zajela také báječně a skončila na 12. místě.
Z uplynulého týdne máme všichni radost, neboť jsme se rozhodně neztratily a naše národní trikolory byly vidět i v závodě, tak i na vyhlášení. 

Majda – 5. místo
Zuzka – 20. místo

Majda – 4. místo
Zuzka – 13. místo  (3. místo v prvoročandách) 

Denní reportáž z průběhu závodů včetně spousty fotek můžete zhlédnout na následujícím odkazu.   


A nakonec průřezové video z celého týdne :