Krušnoton 2010 – 53×11 Marathon cup

Když se ohlížím nazpět, každá sezóna byla o trochu lepší a lepší. Letos se to začlo trochu lámat, dobré výsledky střídají propady, zatím nejčastěji v podobě různých viróz atd., ale jako každoročně je to dobré na konci sezóny. Na Krušnotona se těším a v duchu si přeju konečně první dobrý výsledek v sérii silničních maratonů u nás.Volím kratší trať, protože chci závodit a ne to je tak oblézt a taky nechci stávat na sedmou, no ale 150km s převýšením 2900 m je stejně zatím moje letošní nejdelší trasa.

Docela mě vytáčí předpověď, která není vůbec příznivá, nicméně mám předplaceno a tak mě nezastaví ani hrozící přívalové deště. Na startu ve slušném dešti se sešlo odhadem 70 – 80 lidí a podle pořadatelů jich na delší trať (zkrácena na 220km) vyjelo obdobné množství. Nechybějí lidé z EXE Chomutov, KC Brno, takže to s konkurencí není až tak zlé. Jak říká dcerka: 3 – 2 – 1 start a vyjíždíme z Teplic. Mám dvě plné lahve, celkem skoro 2 litry a tak si říkám, že v tomhle počasí to bude stačit na celý závod. Až k prvnímu stoupání se jelo, jakoby nic, jen zamlžené brýle jsem musel dát do kapsy a potom střídavě mrkám očima, když za někým jedu. Vody je tu všude dost a užívám si početné brody na silnicích – jako na biku. Tachometr je promočen a čísla zmizela – dal putuju bez informací. Z prvních kilometrů mám hned několik postřehů: Nepromokavé návleky a vesta nejsou nepromokavé, hřejivka na nohách ve větším množství také nehřeje.

A už je tu začátek kopce (první vrchařská prémie) a jedem. Ještě nám Martin (kolega z práce) na počátku ukáže, jak se má nastupovat a dává lehčí spurt na prvních 200m kopce. Poté za to beru, jedu na špici a postupně nasazuji ostřejší tempo, v dalších částech kopce jsem na čele spolu s dalšími několika lidmi. Je to rozhodně příjemnější než odstřikující voda v pelotonu na rovinkách. V druhé polovině za to bere Robert Míl (KPO) a jede dost divoce, ke konci dává nástup, který zachycuji jen já a jedem dál ve dvou. Na záverečný spurt nemám již morál a ke konci už zvolňuji a hlídám si jen body za druhé místo na VP.1. Robert nahoře není vidět, ale říkám si, že sám nemá na dalších zhruba 110km šanci. Čekám a připojuji se ke skupině cca. 7 lidí a dál pokračujeme směrem na Cínovec. Stále prší a cesta po hřebenech není moc příjemná, pořád déšť a mlha. Navíc mě padá jeden bidon, takže jsem ho na kopec vytáhl jen tak pro zábavu. Dále po hřebeni pokračujeme s Robertem, který asi uznal, že v jednom to nepůjde a točíme jak se dá. Někteří spolupráci narušují, ale občas důrazné zdůvodnění „proč“ stačí, aby se tak nějak jelo. Ono v osmi lidech ujíždět s vidinou cca. 100km do cíle není jednoduché a chce to spolupráci každého. Sjezd dolů z hřebenů je brutální, brzdy se musí dlouho sušit, než si vzpomenou. Bez brýlí trochu ztrácím, ale modlím se abych to hlavně přežil. Vůbec to tu neznám a vidím pár desítek metrů před sebe.

A je tu další vrchařská prémie. Tentokrát jedu furt ve skupině a Robert nám lehce poodjel, na kopci zase zrychluji ze skupiny a opět druhý tentokrát na VP2.


Dál pokračujeme asi v pěti a občas se s námi sveze někdo z dlouhé. Občerstvení vždy projíždíme a tak mě docela dochází pití. Ještě se pokouším něco vyžebrat od ostatních, ale jedna láhev mě zase padá, tentokrát ze zmrzlých a mokrých rukou. Dohodli jsme se a stavíme na poslední občestrovačce cca. 30km před cílem. Nabíráme Malinu z dlouhé, kterého potkal defekt a jede přesto na cca. 10. pozici. Bohužel nám jeden v této části ujíždí a tak pokračujeme ve čtyřech bojovat od 2. místo.

Poslední prémii VP3 vynechávám a šetřím se na závěr, popravdě nevím jak bych spurtoval a jestli bych nedostal náhodou nějakou křeč. Nohy jsou čím dál víc tuhé a tak se je snažím roztřesat a zprovoznit. Poslední pasáže táhne většinou Robert, který byl na tom dneska fakt dobře. Cesty chvílemi připomínají spíš cyklokros a tak se ani nedivím, že jeden z naší party odpadá pro defekt. Konečně přijíždíme do Teplic, tři z kratší budem bojovat o druhé místo.

Trochu nám poodjíždí Robert a zároveň nás navede na špatnou cestu k cíli z druhé strany. Sice ho ještě na kontakt sjedem, ale dnes ka byl lepší a ke konci hodně táhnul, tak se ho ani moc nesnažím dojíždět. Pohlídám si celkově třetí pozici.

Když to shrnu: Celkově 3. místo, 2. místo v kategorii 30-39let, 2.místo ve vrchařské soutěži. Mám velkou radost.

 

Výsledky: www.krusnoton.cz

Reportáž od Maliny V. Šlapky: http://www.vinohradskeslapky.com/akce.php?id_akce=1110#

Reportáž Teplicky web: http://www.sokolveltez.cz/files/teplice_naseadresa_cz_2010-08-10_094623.png

Reportáž idnes.blog: http://havlicek.blog.idnes.cz/c/150501/Krusnoton-z-druhe-strany-barikady.html

Report od Petra Novaka: http://www.ondrej-vojtechovsky.cz/mytreneek/?a=blogy/blog&nick=time1&od=&do=&id=1135