Křivoklátské peklo aneb nejlepší amatérský etapák

   Tak na tuto záležitost jsem se po loňské zkušenosti velmi těšil. Etapáky mě docela jdou a kopcovitý terén kolem křivoklátska vyhovuje také. Trochu jsem se obával úvodní rovinné časovky, byl to zároveň mistrák UACu pro letošek, takže byla důležitá dvojnásob. Škoda že nemám na ni odpovídající techniku – časovkářské kolo a kapku (aero přilbu). Beru teda za vděk hrazdou na mém kole. Cestou v sobotu ráno kupuji na pumpě Redbull, abych se patřičně namotivoval. Po krátkém rozjetí jdu na start. Taktika je jasná: nepřepálit začátek (stanovil jsem si tepový práh, který nesmím v první polovině závodu překročit) a vzal jsem si dioptrické brýle, neboť přede mnou jel Luděk Ambruš (moje kategorie), kterého jsem si dal za cíl porazit. Po startu jedu stanovené tempo, ale bohužel podle pocitu – sporttester vypověděl službu. Jede se z kopce dolů a jde to dobře, na obrátce si držím na Luďka odstup zhruba jako na startu. Cestou zpět do kopečka už jsem to otevřel více a jedu pocitově vyšší tempo, trať se zdá delší a delší. Závěrečný kopec bolí a Luďkovi dávám asi 5s a celkově páté místo v kategorii mě docela uspokojuje. Na magnet se jelo výborně. Tolik k úvodní časovce cca. 13km dlouhé.

 

  Po první etapě následuje krátké vyjetí, zavodnění a doplnění energie na odpolední etapu. Čeká nás hromadný závod necelých 70km ve vlnitém terénu. Taktiku jsem si stanovil: zbytečně nespurtovat, udržet čelo (stejný čas jako ostatní) a pošetřit síly na zítřek. Do závodu nastupuji na čtvrtém místě v kategorii, neboť specialista na časovky Čapek v etapáku nepokračuje. Taktiku více či méně plním a dojíždím do cíle v naší kategorii na druhém místě, ovšem Luděk na mě dělá 6 bonifikačních sekund za spurty a posouvá se přede mě. Máme tedy téměř stejný čas.

  V neděli ráno přijíždím s celou rodinkou a rozjetí bylo velmi krátké. Čeká nás kopcovitá etapa okořeněná křivoklátskými kostkami v kopci. Je to etapa, kde se dá hodně ztratit i získat. Do závodu nastupuji na 4. místě, neboť Novák odstupuje ze zdravotních problémů. Přede mnou je Luděk na 3. pozici o jednu sekundu, takže taktika je jasná: pokud možno na něho něco najet. Hned od startu se jede ostře, ale bez problémů vydupeme kopec nad kostkami. Zbytek prvního okruhu jede celý balík pohromadě. Ovšem už v druhém se to v kopci trhá a ujíždíme ostatním cca. v 15 lidech. Nechybějí všichni adepti na celkově dobré umístění. Po delších dohadách začínáme točit kolotoč a myslím, že nás zbytek už nesjede. V druhém kole se opět jede kopec ostřeji, ale jde to. Nad kopcem nás zbývá nějakých deset a jedem poslední kolo. Ve sjezdu do Městečka odjíždí trochu Chyba s Mužíkem, ale pod kostkami je téměř sjíždíme. Bohužel spurty v kopci na kostkách neumím a dojíždím do cíle se ztrátou 21sekund na v kategorii B dobrém 4. místě. Luděk na mě najíždí v tomto kopci pár sekund a je na celkově 3. místě asi o 15 sekund přede mnou. Ztráta to není bůh ví jaká a v závěrečné časovce do vrchu by se dala ještě sjet. Následuje regenerace a vyjetí v rámci možností s rodinkou.

  Do poslední etapy nastupuji s cílem něco sjet na Ludˇka a vybojovat pohár za 3. místo. Dávám proto Redbull a bez pití vyrážím, jede se odporně a nohy postupně tuhnou. Na rovince mezi kopci fouká proti vítr, takže se krčím těsně nad řidítky. Za mnou po 30s vyráží Luděk a tentokrát mu magnet dělám já. A to né vůbec špatný. Dokonce mě v kopci ještě předjel a udělal na mě přes 30s. Zajel tuto etapu fakticky dobře – celkově čtvrté místo. Útěchou v této časovce pro mě bylo předjetí Chyby (vítěz dvou etap), který musel vytuhnout víc než já. Normálě jsou časovky do kopce moje parketa, ale asi toho bylo za ten víkend už dost….

  Celkově na mě zbylo v kategorii B 4. místo (celkově 9. místo), což bych před závodem bral nicméně po průběhu mě mrzí ten nedosažený pohár. Dostal jsem brambory a hurá domů …

Celkové výsledky: http://www.uac.cz/vysledky/zavod/43.php

Report na pelotonu (komentáře k jednotlivým etapám): http://www.peloton.cz/silnice/domaci/ohlednuti-za-krivoklatskym-peklem

Report na Roadcycling: http://www.roadcycling.cz/index.php5?str=clanek&id=566&zpz=1#15312