Král Šumavy Road – potřetí a snad ne naposledy

V poslední srpnový víkend se již tradičně koná ikona českých cyklistických akcí – silniční Král Šumavy.

Z důvodů extrémních bezpečnostních požadavků Policie ČR v západočeském kraji museli letos organizátoři hodně improvizovat a nakonec vyhlásili jakousi měřenou a asistovanou vyjížďku na kolech po Šumavě. Smutné je, že tato forma nebyla dost dobrá velké spoustě závodníků a do Klatov nepřijeli. A to včetně zdejších Sokolů. Takže jsem byl sám, kdo si připnul na záda startovní číslo s nápisem „Účastník underground road vyjížďky L.P. 2012“ a v 6:30 ráno projel startovní branou a přes koberec časomíry vstříc 250ti šumavským kilometrům.
O co komplikovanější byla letos příprava závodu, o to vydařenější to byla akce. Počasí hrozilo nepohodou, ale nakonec jsme za celý den ani jednou nezmokli a trocha vody z mokré vozovky přece nikoho nerozhodí. A odpoledne vyšlo sluníčko naplno a všechny vesty a návleky skončily vzadu v dresu. Na trati byla pohoda, žádná auta netroubila a neohrožovala jezdce ve velkém balíku, všechny odbočky byly špičkově označeny, na velkých křižovatkách pomáhali regulovčíci, na bufetech dostatek všeho jako obvykle a i ten dojezd na klatovské náměstí se mi moc líbil. Zkrátka a dobře – kdo nepřijel, ten prohloupil.
Za sebe jsem naprosto spokojený i ze sportovního pohledu. Poskládali jsme suprovou čtyřčlennou skupinku, kde všichni makali, pravidelně střídali a ještě si při tom stihli pomoct (já jsem například opět ztratil bidon a nedostat na Javorníku a na Svojších napít, tak jsem si asi vystoupil). Kolem Prášil jsme nabrali ještě pátého do party a takto jsme ve svižném tempu (občas to byla totální kaše) dorazili až do Klatov. Tam jsme si potřášli rukama, poděkovali za příjemnou společnost a šli si pro diplomy.
Mně na diplom napsali čas 8 hodin 43 minuty 41 sekunda.
Do cíle jsem dojel sice jako 11. v pořadí, ale po přepočtení výsledků dle skutečného čistého času jízdy je z toho 13. místo. Pořadí je mezi jednotlivými ročníky (a letos obzvlášť) těžko srovnatelné, ale oproti loňsku zlepšení času o cca 45 minut mi udělalo velkou radost.
Upřímně doufám, že ouřední policajt z Plzně ustoupí ze svých extrémních požadavků (sami jsme se mohli přesvědčit, že jinde v republice to jde a dokonce za aktivní pomoci státní i obecní policie) a příští rok to zase bude standardní závod. Pokud náhodou ne, tak se ale nic tragického neděje – i tato forma umožňuje každému si zazávodit a poměřit si velikost :).

Bojuju s technikou a napsání každé aktuality či příspěvku mi zabere spoustu času, tak to nebudu dál pokoušet vkládáním nějakých fotek či výsledků. Kdo chce, tak ví, kde je najde.

Pro Radima: Jeden spolubojovník ze skupinky (myslím, že se jmenuje Jan Dostálek) se mě ptal jestli je tady od nás ten spisovatel Radim a jestli zase bude nějaký report. Když jsem mu řekl, že žádný report nebude, protože jsi nedorazil, tak byl moc smutný a myslím, že i nějaká ta slza ukápla.