KPO Tréninková Tour 2020 – ohlédnutí za sezonou

KPO Tréninková Tour 2020 – ohlédnutí za sezonou

V letošním zvláštním roce plném všelijakých omezení a rušení závodů vynikla snad ještě více, než jindy, KPO tréninková tour. Jedná se o seriál individuálních časovek (většinou do kopce, ale najde se i několik rovinatých), vždy na každých čtrnáct dní(1) se vyhlašuje nová „etapa“ = trať, která se jezdí, účastník si etapu zajede formou individuální časovky a svůj dosažený čas nahlásí pomocí webového formuláře (lze i opakovat pokusy, dokud není spokojenost s časem, nebo dokud závodník nepadne vysílením). Po ukončení etapy se zaslané výkony vyhodnotí, obodují a výsledky etapy a průběžné pořadí Tréninkové Tour jsou obratem umisťovány do výsledkové tabulky. Je to samozřejmě založené na fair play a poctivosti jednotlivých účastníků, ale musím říci, že to celkem funguje a od roku 2009 jsem na žádný evidentní exces snad ani nenarazil, prostě se už za ta léta ví, kdo jak zhruba jezdí, a jezdci, co se znají, se mezi sebou pohlídají.

Pod každou etapu se dá napsat komentář, jak se jelo nebo co kdo chce, a kolikrát čtení těchto komentářů je zajímavější, než samotné výsledky. Pro zajímavost uvádím své komentáře z letošních pokusů, třeba to poslouží pro dlouhé zimní večery a pro někoho třeba i jako motivace do dalších let.

TT01, Zbraslav-Točná, 0:09:05 min PR

A hele, KPO TT znovu na scéně, už bylo na čase – konečně se něco děje! Točnou jsem jel na čas v minulosti zatím jen 2x, dnes na dvojce kole překvapivě jasné PR, sice první třetina vítr šikmo proti, ale pak už to šlo a dokonce jsem to utáhl celý kopec na velkou pilu, což jsem ani nečekal. Čas těsně nad devět, kdybych nebyl lempl, mohlo to být i pod, ale ze začátku v tom protivětru k odbočce jsem to jen tak šolíchal. Spíš než forma pomohl vítr, ale i tak jsem celkem spokojenej, uvidíme, kam to bude stačit, očekávám velikou účast, když žádné oficiální závody nejsou.

TT02, Nučice-Kozolupy, 0:11:43 min PR

Poslední den z důvodu logistiky na cyklokrosce, ale foukalo dobře, takže i přes hendikep v podobě širších plášťů a nejtěžšího převodu 46-11 padl a hned o 29 s PR z roku 2009. A pak že už se s věkem nedá zlepšovat! 🙂

TT03, Dolní Břežany-Libeř, 0:06:38

Časovky z kopce mi nejdou, tož co k tomu říci. Začátek na horizont jakžtakž, pak už jsem na tom jen tak plandal, neb jsem měl kolo bez hrazdy, zase ale na druhou stranu vítr v zádech, tak asi relativně na mě dobrý, ale už radši bych už zase něco do kopce.

TT05, Vrané-Zvole, 0:10:18, 0:10:12

No sláva, konečně zase poctivý kopec (minulý experiment jsem raději s ohledem na vlastní bezpečnost vynechal) a dokonce můj oblíbený. Jenže … mám na tomto kopci takové osobní pravidlo, že co je po deset, to se počítá … ale tohle pod deset nebylo ani omylem (10:18), takže to sám před sebou prostě neukecám. Pocitově to přitom nebylo špatný, ale asi ještě byla znát únava po sobotním maratonu v Krkonoších, možná neobvyklý severní vítr, i když ten zase asi ani moc neškodil, takže ve výsledku to asi holt chtělo jen zatnout zuby a víc máknout no. Jestli se ještě dostanu k opravě nevím, rád bych, ale času málo a ten provoz v okolí je tam teď dost děsivý (zavřená 101 v Jesenici i 105 ve Psárech, na Zbraslavi od Břežan tím pádem kolona skoro kilometr až daleko do údolí), takže je vůbec oříšek se tam z této strany nějak rozumně dostat.

Nedělní oprava na dvojce, vítr tentokrát bez připomínek, takže do zad, ale pořádné dusno a čas sice o 6 s lepší, než v úterý, ale stále jasně nad deset minut, takže ne, tentokrát nemohu být spokojen, škoda, protože tenhle kopec mám rád, ale letos mi prostě nebylo přáno.

TT09, Všenory-Klínec-Líšnice-Řitka, kopec/zvlněný, 15:22,0 min, 26,6 km/h, 17. z 50:

Ta první část v lese do kopce je moc pěkná, to další tam bylo už navíc, zejména průjezdy z kopce po záplatách přes vesnice, kde bylo všude plno aut, lidí, to by tam za mě už rozhodně být nemuselo, úplně stačil jen ten kopec a kdyby to někomu přišlo krátké, tak to šlo protáhnout až ze zdola od řeky, do kopce ten provoz tak nevadí, ale přes ty vesnice je to peklo, když tam člověk skáče přes záplaty v 50 km/h, do toho ho předjíždí auto, který se tak tak vyhne s protijedoucím jen proto, aby po 50 m prudce zabrzdilo a začalo zatáčet doprava někam do zahrady, takže kvůli němu nakonec ještě musím brzdit, ach jo teda! Původně jsem měl ještě obavy z toho dojezdu, ty cílové cedule asi 10 m před nájezdem na hlavní mě docela děsily, ale to se nakonec ukázalo jako docela v pohodě, rychlost už na konci nebyla taková, aby to nešlo celkem slušně dobrzdit (ale samozřejmě, že zrovna něco po hlavní přijíždělo).

TT10, Záhořany-Ohrobec-Zvole, kopec, 09:25,0 min, 09:14,0 min, 26,8 km/h, 19. z 53:

Ale jo, tohle je celkem hezká trať pěkně do tahu, celkem nic proti, jen jsem si měl na pokus asi vybrat jiný den, než pátek odpoledne. Celé pěkně na velkou pilu, ten závěr do nekonečného horizontu mi už teda moc nechutnal, ale rval jsem to tam na bočáku nějakých 31 km/h, když v tom asi 300 m před cílem mě předjela dvě auta a vzápětí zpomalila na 14 km/h za nějakým bikerem s batohem, předjet nemohla, něco jelo proti, tak jsem musel taky zpomalit a asi na 15 s svěsit, než se udělalo zase volno a auta odjela, a pak akcelerovat znovu do finiše. Pár pěkných sekund jsem tam tímto určitě nechal, tak se as ještě budu pokoušet  nějakou opravu, no uvidíme.

Reparát složen, nedělní čas o 14 s lepší, než ten páteční, kdy mě v dojezdu zbrzdila auta naštosovaná za pomalu jedoucím bikerem, dnes se nic takového nepřihodilo, ale zase foukalo v první polovině proti a ve druhé zprava, tedy podmínky o něco horší, ale co už – to zlepšení o 14 s zhruba odpovídá tomu pátečnímu záseku, takže to beru, i když pod 9 min by to bylo určitě hezčí a za trochu lepší konstelace i dosažitelné číslo. Trať celkem pěkná, dole s častými změnami tempa a úplně nový povrch dole v Záhořanech byl luxus, akorát nechápu, proč to z Okrouhla nevedlo dál rovně na Libeň, ten kopec tam pokračuje a je to tam mnohem hezčí (serpentiny a silnice částečně schovaná před větrem v lese), než ten nekonečný otevřený horizont nad Zvole, kde ke všemu ještě většinou nějak divně fouká.

TT11, Všenory-Řitka-horizont Mníšek, kopec, 21:03,0 min, 21:07,0 min, 22,2 km/h, 21. ze 40:

Celkem pěkná a poctivá trať, jen jsem to neměl jezdit v neděli odpoledne, provoz byl celkem znát, a hlavně po UAC časovce do vrchu v Račicích na nějakém 70. km už mi to ani moc nechutnalo, nohám se nechtělo a vítr také kamarád zrovna nebyl, takže ve výsledku čas o 49 s horší, než při premiéře před třemi lety. Kdybych se aspoň dostal pod 21 min, ale 3 s přes mě příliš nepotěšilo, nicméně účast to byla.“

Po Klikáčích ještě TT, no jo, byl to blbej nápad, ale přišlo mi, ze fouká správnej vítr, tak jsem to jel ještě vyzkoušet. Nohy mi ale hned ve Všenorech daly jasně najevo, že to nebude ono, únava už byla znát, takže i když se vítr docela snažil pomáhat, tak z toho byl čas opět nad 21 min a ještě o 4 s pomalejší, než před týdnem, ale aspoň jsem to zkusil.

TT13, Radotín-Třebotov, kopec, 12:30,0 min, 18,7 km/h, 21. z 39:

Stále to není zdravotně úplně ono a ke všemu ještě vítr proti jako kr*va, takže ve výsledku spíš jen propagační pokus a výkon na hony vzdálený tomu, co jsem tu kdy v minulosti zajel.

TT14, Lipence-Baně, kopec, 8:11,0 min, 18,3 km/h, 21. ze 48:

Na cyklokrosce, tedy spíše propagačně, ale rozhodně jsem se neflákal a nahoře toho měl krásně plný brejle, i když čas samozřejmě nic moc.

TT15, Radotín – horizont směr Řeporyje, kopec, 10:47,0 min, 23,9 km/h, 18. z 52:

Ještě naposledy vyvětrat jednici, cítit vítr ve vlasech a vůbec lehkost bytí … no dobře, zase taková sláva to nebyla, ale samotná časovka celkem šla, vítr neškodil, i když výkon už byl spíše takový zimní, tedy pomalý, přece jen už je listopad. Díky za letošní ročník, nakonec jak klasických závodů ubývalo, tak účastí na časovkách přibývalo, letos mám odjeto 10 etap, ale 13 jednotlivých pokusů, což je můj rekord.

V celkovém pořadí ročníku, do kterého se započítává deset nejlepších výsledků, mi patří nakonec 25. místo z celkem 145 účastníků, i když je to samozřejmě ovlivněné účastí, někdo toho jel hodně, někdo méně, ale určité vodítko a hlavně na porovnání s se soupeři s podobnou výkonností, se kterými o sobě víme, je to opravdu hodně dobré a fakt to pomáhá občas trochu potrápit tělo.