Jarní časovka UAC Bášť 2014

Pokud člověk/cyklista není profík, kterému sezóna startuje někde v Ománu, nebo přinejhorším na Paříž-Nice, a pokud ten samý člověk/cyklista náhodou žije někde ve středních čechách, zpravidla pro něj sezóna začíná tradiční Jarní časovkou v Bášti u Prahy. A aby začátek nebyl moc složitý je dobře, že se začíná právě časovkou. Časovka je totiž nejjednoduší disciplína. Snazší už to nebude. Jeden jezdec, jeden pokus, jedna (zpravidla technicky nenáročná) silnice, jedny stopky… A jediná možná strategie. Tady ovšem jednoduchost disciplíny končí. Kdo chce zajet dobře, musí totiž nejen natrénovat, ale i umět formu prodat. Dobře odstartovat, ale ne příliš rychle, táhnout tempo tak akorát, neztrácet v ostrých zatáčkách, neztrácet do kopce, neztrácet z kopce, neztrácet po větru, neztrácet morálku proti větru, a nakonec dobře načasovat tzv. „dead pull“ (čili okamžik, kdy se zmáčknout tak, aby vám v cíli opravdu nic nezbylo). V krátkosti popíšu jak jsme za Sokol Veltěž prodávali formu právě v Bášti.

Letos narozdíl od loňska, kdy jsem by na startu jen já a Radim, jsme se objevilli na startu v našich barvách 4: Martin, Michal, Radim a já (děkujeme samozřejmě i přítelkyním že nás přijely podpořit a Verče Křížové, které pomáhala ve štábu). Jelikož se letos konal podnik pod hlavičkou UAC, dalo se čekat nabité startovní pole. A taky že bylo. Celkem 169 startujících je úctyhodné číslo, na začátku sezony jsou zkrátka všichni ještě nadržení:o)

Za následek to mělo, že jsme se na start dostali až po hodině a tři čtvrtě po prvním závodníku, ale aspoň zbyl čas na kafíčko, vdolky, podrobný rozbor tratě a taktiky, a aby se neřeklo i nějaké to rozjetí. Pořadatelé nám přiřadili po sobě jdoucí čísla, takže na start jsme vyráželi v minutových intervalech v pořadí Michal (st.č.101), Martin (102), Radim (103) a já (104). V den závodu je poměrně netradiční bezvětří, takže se dají čekat rychlé časy.

Samotný závod pohledem mýma očima utekl dost rychle. Dvě kola znamenají 6 souvislých úsekú oddělených vesničkami, celkem 13,5km. Záležitost na cca 20 minut, kdy se člověk nemá moc šanci zamyslet. Jelikož jsem si zapomněl tepák, jedu zas na pocit a za začátku se hlavně snažím neudělat chybu z loňska kdy jsem přepálil první kolo. To se mi pocitově docela daří, ale daří se mi i celkem nevídaná věc, že po většinu kola ukazuje rychloměr přes 40. Dát v sezóně časovku s průměrem začínajícím čtyřkou byl můj cíl na tento rok a vypadá to že nohy, i materiál (který jsem od loňska docela povýšil) mi to možná dneska dovolí. Do druhého kola  vjíždím docela fit a chvíli hraju na kočku a myš s borcem se 114-kou, který mně vždy vehementně předjíždí, jen abych šel po 300 metrech zas před něj a takhle celkem dvakrát, za Předbojem už jsem ho neviděl. V Břežanech míjím Radima a jak se blíží cíl, tak dokonce i Martina. Poslední půlkilák dávám ještě ten můj (ne)oblíbený „dead pull“, proberu se někde za cílem, jdem se s klukama vyjet , pak na dlabanec a je po závodě:o) Fajn den, kdy člověk strávil víc času u stolu než na kole:o)

Výsledky žádná velká sláva nebyly, ale přesto si myslím že v rámci našich individuálních možností se stydět nikdo nemusíme. Koneckonců, ze 4 mužů na startu si 4 udělali osobák a to by se mělo počítat:o) Mě se navíc nakonec skutečně povedlo zajet průměr přes 40 (přesněji 40.67) a navíc, a to si dám rozhodně za rámeček, jsem byl o nakonec pár vteřin rychlejší než Přemek. Přemek býval dlouhodobě vždycky leader sokola a teď, ačkoli už tedy soupeř, je stále co se týče silnice můj -dá se říci- vzor:o)

Pro úplnost dodávám link na výsledky:
link na fotogalerie (tahle je sokolská):
(a tahle od pořadatelů se všemi jezdci):

…a nemůžu si samozřejmně odpustit nějaký ten studijní materiál. Aneb když se řekne časovkářský posez, každý tak nějak ví co má udělat, ale každý to dělá trochu jinak:o)

Michal (hrazdu mu ježíšek donesl, ale pro fotografa na ni nezapózoval:o)):

Martin (tak tady je linie zad opravdu časovkářská:o)):
Martin

Já(posez a pozice má rezervy ale o efekt se tady stará přilba:o)):

a Radim (sice se tomu ještě brání ale on z něj taky ten časovkář bude:o)):

Hezký den všem a někde naviděnou, třeba na kole:o)))