Halounské okruhy (UAC/CKKV), cca 60 km, reportáž

V sobotu 2.10. se do Halounů sjeli silničáři z blízkého i širokého okolí k letošnímu poslednímu dílu seriálu CKKV a předposlednímu dílu seriálu UACHalounským okruhům (hromadný závod na cca 60 km). Počasí bylo na poslední dobu poměrně příjemné, docela teplo (tak 15°C), obloha jasná, déšť v nedohlednu, ale účast byla přesto zhruba o třetinu slabší než v minulých ročnících. To však neplatilo o špičce startovního pole, kde se sešla samozřejmě velmi dobrá konkurence, takže šlo čekat opět kvalitní souboje o celkové vítězství. Samozřejmě ale zajímavé souboje šlo očekávat i v hloubi startovního pole, a na ty jsem se zase těšil já!

Po startu z křižovatky ve Svinařích se jede celkem v klidu, žádné velké nástupy se nekonají, a tak vyšší úsilí je třeba vyvíjet jen po míjení protijedoucích aut a přejezdu za Vižinou, kde se pole vždy natáhne. Po úvodní zašívárně v zadní části balíku se tentokrát snažím natlačit dopředu, abych do Lážovic pod hlavní kopec na trase přijel pokud možno v kontaktu s čelem. Poprvé se mi to celkem lehce daří někde u Drahlovic, kde se dostávám až na úroveň Přemka, ale pak se postupně propadám zase trochu zpět, takže v Osově to zkouším znovu. Podobný nápad těsně před sjezdem pod kopec má ale pochopitelně více lidí, takže to už tak lehce nejde, ale někam do první třetiny balíku se dostávám a po průjezdu Lážovicemi najíždím na Housinu v kontaktu s nejlepšími, ale zároveň s nevyslovenou otázkou, jak dlouho to vydržím. No nebudu napínat, vydržel jsem to zhruba do dvou třetin kopce, pak mi ostré pálení ve svalech a pocit vzlínající krve na plicích naznačily, že je na čase si vystoupit. Docvakávám si ještě Míru Beránka (106) z TJ SOKOL Králův Dvůr), který na tom je v té chvíli asi podobně, a pak ještě jednoho jezdce v žlutozeleném dresu KC Kooperativa. Na vrchol tedy dojíždíme ve třech, ale v těsném kontaktu za námi jsou další jezdci, kteří se postupně dotahují (60-Pinkava, 76-Horák, ostatní byli většinou z řad příchozích, takže jsem je moc neznal) a u Koněpruských jeskyň nás je už dvanáct. Na křižovatce nad Koněprusy dochází málem ke kolizi s před námi jedoucí řidičkou Fabie, která se bez znamení o směru jízdy snaží odbočit doleva, ale pár jezdců včetně mě se jí zároveň už snaží zleva objet a zatočit naopak vpravo. Naštěstí si toho v poslední chvíli všimne, zastaví a v odbočování již nepokračuje, takže do dopadá dobře a my tak namísto nedobrovolně do Koněprus můžeme pokračovat správně směr Měňany. V druhém větším kopci v Litni (poměrně krátká, ale prudká stojka přímo na horizont) nejdřív docela zmírám (skupina se i trochu potrhala), ale v závěru se mi to nějak roztáčí a na kopec nakonec vyjíždím jako první ze skupiny a s mírným náskokem. Skupina se ale postupně zase sjíždí dohromady a ve Skuhrově do druhého kola nás najíždí všech dvanáct.

Na rovině do Osova točíme docela slušný kolotoč, což odhaduji podle toho, že se mi nějak lehce nejede ani v háku a po odstřídání a chvilkovém oddechnutí to při opětovném naskočení do rychlejší řady vždy docela zabolí. Naposledy na mě přichází řada někde v Osově, takže sjezd do Lážovic se vychutnávám v závětří na konci skupiny, což má ovšem za následek, že do stoupání na Housinu najíždím úplně zezadu. Naštěstí se ale nejede zase taková hrana jako v prvním kole (i když Míra Beránek nastolil na začátku hodně ostré tempo), takže se postupně probíjím dopředu, pak ale odjíždí dres KC Kooperativa (155-Petr Ševčík), zkouším to za ním, ale už na něj nemám, akorát skupina se ještě víc trhá. Na horizont vyjíždím opět společně s Beránkem a nakonec se spojujeme do asi šestičlenné skupinky jezdců, kteří v kopci trochu odskočili ostatním, takže zkoušíme pokračovat dál sami, ale střídání občas trochu vázne a v Bykoši nás zbylá šestka zase dojíždí. V magnetu nad Koněpruské jeskyně se to zase trochu trhá, ale nic dramatického, pro jistotu ale tentokrát kontroluji situaci zepředu. Ve sjezdu do Měňan a následné mírně zvlněné rovince do Litně se jede celkem slušné tempo, takže nemám strach, že by nás kdokoli zezadu mohl takto těsně před cílem dojet. Do kopce v Litni najíždím dle svého špatného zvyku jako poslední a navíc se hned přikládá pod kotel, vpředu odskakuje dvojice jezdců a naopak trochu zpět zůstává Eda Pinkava a jeho další dva kolegové z Pinarello-Sportful Team (Horák, Homola) a ještě asi další dva. Ve sjezdu k přejezdu a následném stoupání od něj do Skuhrova se nás postupně sjede sedm (106-Beránek, 155-Ševčík, 158-Votava, 175-Vajc, 185-Vojtek a 186-Verba) a takto pokračujeme až pod cílový kopec ze Svinař do Halounů. Zhruba v polovině kopce vidím v protisměru přijíždějícího kolegu ze školy Vláďu na starém kouřícím Stadionu (vypadá trochu jako Muž s koženou brašnou z Pelíšků … ale bez brašny), tak na něj mávám, aby se za nás zavěsil a mohl si plně vychutnat boj o nějaké dvacáté místo. Po úvodním krátkém nástupu nezadržitelně odjíždí Votava z Cyklo PORG, nás zbylých šest se zase na chvilku sjíždí a na metě 500m se začíná na novo. Zpočátku jsem trochu zavřený u krajnice, pak se vyvážím a dostávám se až na první místo, ale asi 200m před cílem jdou přese mně Verba z CK Kolokrám a taky Míra Beránek. Zbylé tři se mi už daří držet za zády, takže je z toho prostřední místo ve skupině (4. ze 7). Zadýchaný jsem z toho ale pořádně, nicméně těší mě, že pár jezdců, kteří by mě jinak asi taky přespurtovali, se nám podařilo v Litni odpárat.

Radim na pasce

Vyhlášení výsledků bohužel provázely trochu zmatky a například mé jméno bylo nakonec uvedeno pouze ve výsledkové listině UAC (21. místo z celkem 34. v AB v čase 1:43:20h, průměr cca 35km/h), kdežto v CKKV pořadí, o které mi šlo především, vůbec uveden nejsem, tudíž ani nevím, jak jsem skončil v celkovém poháru CKKV, kde jsem se před posledním závodem dělil o druhé místo. Protože ale mí rivalové (E. Pinkava, M. Brandejs) v celkovém pořadí neměli odjeté všechny závody poháru, kdežto já všech šest a do celkového pořadí se přitom započítává pouze nejlepších pět, lze očekávat propad na nějaké čtvrté páté místo.

Odkaz na prozatímní výsledky (zatím tedy beze mě, ale už jsem to zaurgoval):

http://www.ckkv.cz/phprs/2010/vysledky/halouny2010.pdf

R.