Časovka do vrchu Zákolany aneb jak je důležité správně najet první zatáčku

V neděli 22.4. jsem se po roce opět vypravil do Zákolan na silniční UAC časovku do kopce. Na místě oproti předpovědi sucho a celkem dost lidí, od nás však nikdo. Startoval jsem v 11:21:00, přede mnou startoval Léňa s číslem 34 z Vinohradských šlapek s hrazdou a řetězem přehozeným rovnou na velké pile, takže to mi bylo hned jasný, že toho rozhodně nedám. Jezdec za mnou (26-Petr Mašek, VARTA – TJ Sokol Králův Dvůr) taky budil respekt, řetěz opět na velký a loni to prý zajel pod 5 minut, ale tak jako takový malý soukromý cíl jsem si sám sobě dal, že mě nepředjede.

Takže jsem odstartoval vpředu hezky na malou, ale v úvodní pozvolnější pasáži nad nádražím se to i tak rozjelo docela rychle a do první serpentiny jsem musel dokonce i docela brzdit, aby mě to nevyneslo. Na výjezdu ze serpentin jsem se nějak nemohl dostat na maximální výkon, tepy sice 190, ale cítil jsem, že to moc nejede. Skrze Trněný Újezd jsem sice už pěkně supěl (maximální sklon na celé trati), ale lehkost tomu prostě trochu chyběla. Teprve až na výjezdu ze vsi jsem tam hodil velkou a hlavně zde začal pomáhat silný západní vítr, takže nakonec i přes nic moc pocity na trati se v cíli stopky zastavily na 5:19,09 (28,21 km/h), což znamenalo zlepšení proti loňsku o 10s. Jo a Léňu jsem sice za celou dobu ani nezahlédl (to se dalo čekat), nicméně zezadu mě taky nikdo nedojel.

Při návratu dolů do místa startu jsem ještě zastavil v první zatáčce (té, do které jsem musel brzdit) a chvilku jsem pozoroval závodníky, jak se s tím kdo popasuje. Je tedy fakt, že tady většinou nikdo nebrzdil, zejména pak ne jezdec s číslem 1 (loňský vítěz celého poháru) Václav Nežerka (CK Královice – ATOMBIKE), který do zatáčky najel obrovskou rychlostí odhadem tak 40 km/h a bez brzd, na výjezdu mu to podstřelilo a on se tak svezl kousek po boku – při časovce do kopce věc téměř nevídaná. Ale od pořadatelů dostal možnost opravné jízdy a nakonec suverénně zvítězil v novém traťovém rekordu 3:58,42 (37,75 km/h!). To u mě to tak slavné nebylo a celkové 73. místo z celkem 127. (V kategorii B 24. místo z 36) asi odpovídá mému začátku sezóny. Každopádně přede mnou skončila řada lidí, které bych v kopci měl normálně porážet. Prostor pro zlepšení tady v každém případě rozhodně je. Nicméně nepršelo, pozávodní vyjetí s Kubajzem bylo také pěkné a celkem sedm nových vesniček k tomu, takže celkově vzato docela dobrý den.