Časovka do vrchu Lipence-Baně (UAC/CKKV) aneb solidní náhrada za Černolice

V sobotu 22.8.2015 byla na pořadu časovka do vrchu Lipence-Baně na úbočí Cukráku jako náhrada za tradiční Všenory-Černolice, kde momentálně probíhají stavební práce. Závod byl zařazen do seriálu UAC i CKKV poháru, takže na startu se sešla dobrá konkurence, ale přece jen byl tradičně znát i vliv prázdnin a dovolených.

Zázemí bylo tentokrát úplně nové – ve Zbraslavi před restaurací U Bláhů, a zajímavostí bylo, že to bylo na pěkným kopci, takže už jen dostat se na prezentaci bylo možná náročnější, než celá časovka. Její trasu jsem měl díky KPO Tréninkové Tour celkem dobře najetou z loňského podzimu a musím říct, že náhrada za Černolice je to celkem důstojná. Maximální sklon jako po startu v Černolících tady sice takový není a je to celkově tak o 1,5 min kratší, ale rozhodně se na trati člověk nenudí. Začátek je pozvolný mezi domy v obci Lipence, je tu několik příčných prahů, ale všechny se dají buď objet anebo bezpečně přejet. Na výjezdu z obce se to zvedá a magnetizuje do ostré levé zatáčky, kde po krátkém narovnání se stoupání schová do lesa a dále graduje prakticky až do cíle, který je skrytý na horizontu za několika zatáčkami.

Trochu jsem laboroval, zda to jet od startu na velkou nebo na malou, většina to brala na velkou, ale já si dobře pamatoval, že v TT jsem to loni zajel výrazně lépe na malou, tak jsem ji tam nechal. A asi to bylo docela dobře, rozjezd byl docela svižný, pak jsem teda měl trochu pocit, že mi moc nejedou nohy a hoří plíce, ale tak nějak 190 tepů jsem tam držel stále a za zatáčkou to začalo jít ještě výš až na 195 – to už jsem byl docela zatavenej, ale nohy by se pořád i točily, navíc jsem pomalu stále stahoval staršího jezdce startujícího minutu přede mnou, který tak dobře fungoval jako vábnička, ale pořád jsem se trochu podvědomě šetřil na poslední fázi kopce a pak jsem byl najednou velmi překvapen, že cílový horizont je už asi jen 100 m přede mnou! A to jsem si byl trasu před závodem projet a připomenout s Hankou Doležalovou (sice jen ve směru dolů, nahoru už se závodilo, ale aspoň něco), a pak ani nepoznám, kde je cíl. Trochu škoda, určitě jsem tam mohl ještě pár vteřinek ubrat, tak ale ve výsledku by to stejně znamenalo maximálně jedno místo (nejbližší jezdec přede mnou o 3 s, ten další už o 10 s, a tolik bych asi zase neubral), takže zase o tolik nešlo. Počítal jsem s časem okolo 7 minut (v KPO TT za nejlépe 7:01 min), ale ono tady to vlastně bylo o něco kratší (TT startuje hned dole u křižovatky, tady byl start  trochu dál až u dalšího rozdvojení), takže můj výsledný čas 6:28 min tomu loňskému výkonu vlastně asi odpovídá.

V absolutním pořadí mi dnes nakonec patří 36. místo ze 72 (čili přesná půlka), ve věkové kategorii B pak 12. ze 16, čili na stupně vítězů anebo aspoň podium (nejlepších pět) bylo (překvapivě) opět poměrně daleko. Zvítězil Milan Miler (Tama Královice) za 5:24 min o 2 s před Radkem Šuvadou (BMC Viessmann Racing Team) a další 1 s před Vítkem Novákem (CFC Kladno).

Suma sumárum vysloveně špatně jsem to nezajel, přesnějí líp už to taky asi o moc nešlo, co jsem mohl, to jsem udělal, prostě standard, i když to v reálu znamená horko těžko jen tu polovinu startovního pole. Každopádně tuhle akci z dílny Pepy Vejvody z CKKV spojenou s doznívajícím létem a následným příjemným vyjetím někam po okolí (tentokrát Roblín-Kozplupy-Bubovice-Srbsko atd.) mám prostě rád.